Rząd zakończył współpracę z Komisją Wenecką w kwestii Trybunału Konstytucyjnego – informują “Wiadomości”. Szef MSZ wyjaśnił, że dzieje się tak, ponieważ Komisja “obraża polski rząd i polskie społeczeństwo”.  “Wiadomości” TVP dotarły do dokumentu, jaki gabinet Beaty Szydło przesłał w tej sprawie do Wenecji.

Komisja Wenecka (KW) przyjęła w piątek na sesji plenarnej opinię na temat uchwalonej w lipcu ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. W obradach w Wenecji nie uczestniczyła polska delegacja rządowa, która zarzuciła stronniczość temu organowi doradczemu Rady Europy.

– Uznaliśmy, że ten dialog nie ma sensu, w sytuacji kiedy uwagi rządu polskiego w żaden sposób nie są brane pod uwagę – powiedział “Wiadomościom” Jarosław Sellin (PiS)

– Myli instytucje państwa polskiego, jest stronnicza, nie bierze pod uwagę zgłaszanych przez rząd polski uwag do tego sporu i wysiłków, które podejmujemy, żeby znaleźć kompromis ws. TK – dodał.

Uwagi wypisane w liście zostały przesłane przez polski rząd do Wenecji. W liście między innymi:

“Pomijając niewiążący charakter opinii należy zastanowić się, na ile Komisja Wenecka jest uprawniona do wyznaczania standardów konstytucyjnych i ingerowania w wewnętrzne sprawy państwa oraz wymagania, by wyznaczone przez nią zalecenia były realizowane”. 

Rzecznik rządu: stanowisko Komisji Weneckiej jest stronnicze

Już wcześniej, odnosząc się do opinii Komisji, rzecznik rządu Rafał Bochenek powiedział, że “stanowisko Komisji Weneckiej jest stronnicze”. – Nie uwzględnia merytorycznych argumentów, które były wielokrotnie przedstawiane członkom Komisji, którzy byli obecni na spotkaniach w Warszawie. W projekcie opinii były błędy rzeczowe, mylono organy polskiego państwa. Trudno się dyskutuje z osobami, które nie chcą kompleksowo spojrzeć na cały system prawa w Polsce-powiedział.

Zaproszenie dla Komisji

Przypomnijmy, że to właśnie Witold Waszczykowski poprosił Komisję Wenecką o opinię na temat uchwalonej w grudniu ub. roku nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany