Premier Iraku, Haider al-Abadi oficjalnie ogłosił rozpoczęcie gigantycznej ofensywy wojskowej. Iracka artyleria prowadzi ciężki ostrzał pozycji Państwa Islamskiego na południu Mosulu. Na niebie pojawiły się myśliwce.

isiil_600

Organizacja Narodów Zjednoczonych ostrzega, że skala operacji jest olbrzymia i może dotknąć aż 1,8 mln  miliona ludzi zamieszkałych w mieście oraz jego okolicach.

Mosul to drugie miasto Iraku, które leży 360 km na północny zachód od stolicy i od roku jest okupowane przez dżihadystów.

Lotnictwo Iraku w sobotę nocą zrzuciło na zajęty przez bojowników terrorystycznej grupy Państwo Islamskie Mosul tysiące ulotek uprzedzających miejscowych mieszkańców o zbliżającej się operacji wyzwolenia miasta, informuje telewizja CNN.
„Nastał czas zwycięstwa. Czas rozsławić czysty Irak bez Daesh i innych wątpliwych ideologii” – głosi jeden z tytułów ulotek cytujący słowa premiera Iraku Hajdara al-Abadi skierowane do mieszkańców Mosula.

„Szykujemy się do rozpoczęcia działań w zakresie wyzwolenia Mosulu i przywrócenia bezpieczeństwa i stabilności w regionie” – informuje drugi tytuł.  Władze wezwały mieszkańców miasta do zachowania spokoju, pozostawania w domach i unikania określonych rejonów miasta.

Zgodnie z dostępnymi informacjami, w operacji mają wziąć udział: Wojska Lądowe Iraku oraz kurdyjska Peszmerga, milicje szyickie i Gwardia Niniwa (szkolone przez Turków). Stany Zjednoczone ogłosiły, że kurdyjskie siły PKK (Partii Pracujących Kurdystanu), uznawania przez Waszyngton i Ankarę za organizację terrorystyczną i kontrolujący region Sindżar w prowincji Niniwa, leżący nieco ponad 100 km na zachód od Mosulu, nie wezmą udziału w wyzwoleniu.

https://www.youtube.com/watch?v=DyfCJ7n0Tko

Jedna odpowiedź

  1. jacek77

    W ten sposob upierdziela wybor Trumpan prezydenta…..tak jak mowil wczesniej ktos tylko wielka wojna wstrzyma wybory i miejmy nadzieje ze to tylko mit

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany