Były polski minister transportu Sławomir Nowak, który w ubiegłym tygodniu został pełniącym obowiązki szefa Ukrawtodoru, państwowej agencji drogowej Ukrainy, potwierdził, że przyjął obywatelstwo Ukrainy.

Sam Nowak nie chciał rozmawiać z prasą, przyznał jednak, iż informacje o przyjęciu obywatelstwa ukraińskiego są prawdziwe. “Jestem również z tego powodu bardzo dumny”. Na pytanie, czy zrzekł się polskiego obywatelstwa odpowiedział: “Nie, oczywiście nie”.

Ukraińskie prawo nie pozwala na posiadanie drugiego obywatelstwa.

Wołodymyr Omelan minister infrastruktury Ukrainy proszony o wyjaśnienie, czy nabywając obywatelstwo Ukrainy, bez zrzeczenia się obywatelstwa Polski, Nowak nie łamie ukraińskiego prawa,  odpowiedział: “Będą procedury i sądzę, że rozwiążemy ten problem”.

Omelan oznajmił również że:  Pan Nowak jest fachowcem, którego potrzebuje Ukraina; otrzymał obywatelstwo Ukrainy i mam nadzieję, że współpraca między Polską i Ukrainą będzie się tylko pogłębiała.

W latach 2011-2013 Nowak był ministrem transportu, budownictwa i gospodarki morskiej w rządzie Donalda Tuska. W 2013 roku podał się do dymisji w związku z wątpliwościami dotyczącymi jego oświadczenia majątkowego, do którego – jako minister – nie wpisał wartego ponad 10 tys. złotych zegarka.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany