Przedstawiciele belgijskiego rządu federalnego i regionów porozumieli się w sprawie spornych punktów, które uniemożliwiały zgodę Belgii na zawarcie umowy o wolnym handlu z  Unią Europejską a Kanadą (CETA) – oznajmił premier Belgii Charles Michel.

Michel powiedział, że w odpowiedzi na zastrzeżenia wobec umowy CETA, wyrażane przez Walonię, region Brukseli i wspólnotę francuskojęzyczną, uzgodniona została wspólna deklaracja. Została ona przekazana organom UE: Radzie Europejskiej i Komisji Europejskiej, bowiem belgijskie porozumienie musi zostać zaakceptowane przez pozostałych partnerów unijnych.

“Cieszę się z dobrych informacji przekazanych przez premiera Charlesa Michela. Jak tylko wszystkie procedury dotyczące podpisania CETA przez UE zostaną sfinalizowane, skontaktuję się z premierem (Kanady) Justinem Trudeau” – napisał na Twitterze szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

Odbędzie się spotkanie ambasadorów UE

Jak poinformowały źródła dyplomatyczne w Brukseli, w czwartek po południu odbędzie się spotkanie ambasadorów państw unijnych, którzy zapoznają się z wypracowanym w ramach wewnątrz belgijskich negocjacji ustaleniami. Chodzi o deklarację, która ma rozwiewać wątpliwości dotyczące zapisów umowy, dotyczących m.in. sądu inwestycyjnego i importu produktów rolnych.

Co wynegocjowała Walonia?

Jeśli zapisy tego dokumentu będą do przyjęcia dla wszystkich państw unijnych, wówczas będzie mogła ruszyć procedura uzyskiwania zgody na podpisanie przez UE umowy z Kanadą. Z deklaracji, którą publikuje nadawca RTBF, wynika, że Belgia chce mieć prawo “w razie nierównowagi rynkowej” uruchomić klauzulę ochronną dotyczącą importu produktów rolnych. W deklaracji zaznaczano też, że CETA nie ma wpływu na unijne przepisy dotyczące autoryzacji i wprowadzania na rynek produktów modyfikowanych genetycznie (GMO).

Premier Walonii Paul Magnette oświadczył, że region, który reprezentuje, jest bardzo zadowolony z wyniku negocjacji. Władze centralne w Belgii, które popierają CETA, od kilku dni usilnie naciskały i próbowały przekonać Walonię do odblokowania możliwości podpisania tego porozumienia.

 

 

Kilka dni temu informowaliśmy że Walonia zablokowała CETA.  Naciski okazały się ogromne i jak widzimy wystarczające.

https://www.prawastronamedalu.pl/2016/10/24/koniec-ceta-kanada-zakonczyla-rozmowy-z-walonia-i-oglasza-ze-nie-ma-szans-na-porozumienie-ceta-ue-chce-dalej-przeciagac-negocjacje/

Belgijski region Walonia zablokował podpisanie umowy UE-Kanada zgłaszając zastrzeżenia m.in. do zapisanego w umowie CETA systemu arbitrażu inwestycyjnego (ICS), który ma rozwiązywać spory na linii państwo-inwestor.

Umowa budzi spore kontrowersje i protesty niektórych środowisk, obawiających się osłabienia praw pracowniczych, standardów ochrony środowiska i bezpieczeństwa żywności czy też wzmocnienia wpływów wielkich korporacji.

 

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany