1 marca obchodzimy Dzień Żołnierzy Wyklętych – patriotów, którzy nigdy nie pogodzili się z sowiecką okupacją Polski i nie złożyli broni przed władzą ustanowioną w kraju po II wojnie światowej przez Moskwę. Przyszło im stanąć do często nierównej walki z przeciwnikiem, którego bezwzględne metody były obliczone na jeden cel – za wszelką cenę złamać i upokorzyć ofiarę za pomocą brutalnych i wymyślnych tortur, jeśli się da – wycisnąć zeznania, jeśli nie – zamordować. Sprawdźcie, co się działo w katowniach UB.

W 1994 powstał film dokumentalny pt. Humer i inni w reżyserii Aliny Czerniakowskiej, dotyczący procesu Adama Humera

Adam Teofil Humer, właściwie Adam Umer polski funkcjonariusz służb bezpieczeństwa, oficer śledczy w stopniu pułkownika, zbrodniarz stalinowski.

Śledztwa UB nie różniły się od gestapowskich. Może z jedną poprawką: sowiecka metoda śledcza nie dawała żadnej nadziei, że dręczenie kiedyś się skończy. Tortury trwały tygodniami a nawet miesiącami.  Brutalne bicie więźniów niemal na śmierć, pozorowane egzekucje, pozbawianie ruchu, pożywienia i wody były na porządku dziennym, ale zdarzały się również bardziej “wyrafinowane” metody – np. niejaka Julia Bystiger szczególnie celowała w biciu młodych mężczyzn po genitaliach i przycinaniu ich szufladą. Wspominano, że “była (…) zboczona na punkcie seksualnym i tu miała pole do popisu”.

Przed wami wstrząsające zeznania świadków na procesie Adama Umera m.in generała Stanisława Skalskiego, pilota dywizjonu 303 . Tylko dla ludzi o mocnych nerwach.

Warto udostępnić na grupach dyskusyjnych tak by szersze grono widzów zapoznało się z tym materiałem.

 

 

screenshot-2016-10-31-20-37-10

 

Jedna odpowiedź

  1. kgalka

    Ja pytam kiedy zacznie się ich rozliczać i karać,bo do tej pory mamy tylko pseudopatriotyczny teatr.

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany