W najbliższy piątek i sobotę prezydent Andrzej Duda weźmie udział w Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

Zabierze on głos m.in. w panelu dyskusyjnym dot. kondycji państw zachodnich, a także w rozmowach dwustronnych z prezydentem Ukrainy Petro Poroszenką i senatorem USA Johnem McCainem. Jak poinformował prezydencki minister Krzysztof Szczerski Andrzej Duda wypowie się na temat istoty jedności i zgody w państwach Europy Zachodniej oraz raz jeszcze położy nacisk na budowanie społeczeństw obywatelskich, które rozumieją i słuchają swoich przywódców.

Prezydent Duda spotka się również z przywódcami Bułgarii, Chorwacji i Słowenii.
W piątkowy wieczór polski przywódca weźmie udział w uroczystej kolacji wraz z innymi uczestnikami konferencji.
Warto w tym miejscu przypomnieć, że Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa jest organizowana od początku lat 60 ubiegłego stulecia i jest zaliczana do najważniejszych międzynarodowych konferencji poruszających problematykę bezpieczeństwa na świecie.

W konferencji wezmą udział również takie osobistości jak wiceprezydent USA Mike Pence, minister obrony USA James Mattis, amerykański minister bezpieczeństwa narodowego John Kelly oraz grupa amerykańskich senatorów z senackiej komisji sił zbrojnych. Pozwala to domniemywać, że poruszony zostanie bez wątpienia temat uchodźców i emigrantów, zarówno w Europie, jak i na kontynencie amerykańskim.

W trakcie trwania konferencji swoje stanowisko zaprezentują również sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini oraz sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa będzie bez wątpienia niezwykle ważnym wydarzeniem nadchodzącego weekendu i warto z dużym zainteresowaniem śledzić jej przebieg.

Joanna Antonina Milik
źródło: PAP
fot. Andrzej Hrechorowicz/prezydent.pl

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany