To kolejna inicjatywa deregulacyjna akcji #PoniedziałekWolności. Klub Kukiz’15 w każdy poniedziałek składa gotowy projekt konkretnych zmian deregulacyjnych, które mają likwidować zbędną biurokrację i uprościć życie obywatelom. Dzisiaj posłowie klubu Kukiz’15 napisali wniosek do Komisji Europejskiej ws. obniżenia polskiego VAT na ubranka dla dzieci z 23% do 8 %.

Rząd PO w 2012 r. podwyższył VAT na te produkty z 7% do 23% i argumentował tę zmianę prawem unijnym. Obniżenie VAT na ubranka dla dzieci było jedną z obietnic wyborczych PiS. Podatek VAT płaci końcowy odbiorca czyli konsument. Niższe stawki VAT to zatem wsparcie osób najuboższych.

Jednym z postulatów Kukiz’15 w wyborach w 2015r. było obniżenie VAT na produkty pierwszej potrzeby docelowo do 0%. Obniżka miałaby objąć produkty takie jak żywności, leki, komunikację miejską, kolejową oraz prasę i książki.

Wielka Brytania i Irlandia stosuje 0% VAT na odzież i obuwie dla dzieci. Rząd powinien wysłać wniosek do Komisji Europejskiej o tzw. środek specjalny, który pozwoliłby na stosowanie w Polsce obniżonych stawek VAT na buty i ubranka dziecięce – powiedział Stanisław Tyszka (Kukiz’15) – klub Kukiz’15 przygotował taki wniosek i wystarczy tylko podpis wicepremiera Morawieckiego.

Akcja #PoniedziałekWolności rozpoczęła się 12 grudnia 2016 r. Do tej pory posłowie Kukiz’15 złożyli projekty zmian dotyczące likwidacji akcyzy na samochody, likwidacji gabinetów politycznych w samorządach, jednego dnia podatkowego, wprowadzenia najprostszej deklaracji VAT w Europie, likwidacji Polskiej Organizacji Turystycznej, obniżenia podatku VAT na e-booki i e-prasę oraz utworzenia Polskiego Instytutu Żywności.

 

źródło: facebook.com/KlubPoselskiKukiz15
fot. facebook.com/stanislaw.tyszka

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany