Od 1 marca ruszyła Krajowa Administracja Skarbowa. Powstała z połączenia administracji podatkowej, służby celnej i kontroli skarbowej. Łącznie będzie zatrudniać 62 tys. osób. Pojawiły się opinie, że reforma spowoduje jedynie zmiany na stanowiskach kierowniczych. Planowana jest łączna redukcja etatów o 5%.

Od teraz kontrole celno-skarbowe będą przeprowadzane bez uprzedzenia. Bez zmian pozostają kontrole podatkowe, które mogą być wszczęte dopiero 7 dni od dnia zawiadomienia. Ugruntowuje to tylko obecny stan rzeczy, do tej pory kontrole skarbowe były wszczynane również bez uprzedzenia, teraz jest to umocowane prawnie.

W wyniku połączenia w jedną instytucję przedsiębiorcy stracą możliwość odwołania się do wyższej instytucji jaką były izby skarbowe, będą mogli odwołać się tylko do tego samego organu.

Wprowadzone mają być oświadczenia lustracyjne dla urodzonych przed 1972r. i zwalnianie osób współpracujących lub pracujących w organach bezpieczeństwa PRL.

Również 1 marca wchodzi w życie nowelizacja kodeksu karnego. Wprowadza ona nowe przestępstwo dotyczące wystawiania fikcyjnych faktur VAT, czyli tzw. karuzel VAT-owskich, które służą do wyłudzania z budżetu państwa zwrotu podatku VAT. Kara będzie wynosić od 6 miesięcy do 25 lat pozbawienia wolności. W 2016 r. oskarżonych o wyłudzenie zwrotu VAT zostało 157 osób, tylko 29 osób trafiło do więzienia. W 2016 r. fiskus udaremnił zaledwie 1mld zł nienależnego zwrotu VAT. Wyłudzenia mogą sięgać kwoty nawet 50mld zł.

 

źródło: businessinsider.com.pl
fot. money.pl

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany