W obliczu stałego wzrostu spożycia alkoholu przez Polaków Sejm RP ustanawia rok 2017 Rokiem troski o trzeźwość Narodu. Ofiarami nadużywania alkoholu i choroby alkoholowej są nie tylko osoby chore, ale całe rodziny, w których najbardziej cierpią najmłodsi. Systematycznie rośnie spożycie alkoholu w grupie młodych kobiet, również przyszłych matek. Zdominowane przez stres, szybki rytm życia, nieustanne zmiany sięgają one po alkohol, używkę degradującą nie tylko ich organizm i życie, ale także ich nienarodzonego dziecka. W historii Polski troska o trzeźwość była związana z dążeniem do wolności, do odrodzenia Narodu, a także z obroną godności Polaków. Być trzeźwym, to znaczy być wolnym. Trzeźwość od alkoholu jest dobrem, które służy człowiekowi w jego życiowej samorealizacji – czytamy w Uchwale.

Alkoholizm w Polsce to poważny problem społeczny. 20% Polaków ma problem alkoholowy, a 1 milion osób jest uzależnionych od alkoholu. U połowy uzależnionych występują predyspozycje genetyczne co sprawia, że jest dziedziczny. Alkoholizm to również problem wzorców rodzinnych. Jedynie 25% uzależnionych udaje się wyleczyć terapią lekową.

Najczęstszymi objawami uzależnienia jest picie przed snem, klinowanie następnego dnia czy utrata pamięci (tzw. urwany film). Alkohol odpowiada za utratę zdolności twórczych, obniżenie zdolności intelektualnych i powoduje zaburzenie równowagi hormonalnej, którego konsekwencją jest impotencja wśród alkoholików.

W wyniku nadużywania alkoholu obumierają komórki neuronowe w mózgu, czego skutkiem jest marskość mózgu. Często zauważalna jest feminizacja mężczyzn i maskulinizacja kobiet nadużywających alkoholu. Wiele zaburzeń i uszkodzeń u noworodków jest spowodowane piciem alkoholu.

Alkohol jest uznawany przez Światową Organizację Zdrowia za jedną z najbardziej uzależniających substancji narkotycznych. Korzystanie z alkoholu powoduje wzrost przestępczości i zwiększenie ilości wypadków drogowych spowodowanych przez pijanych kierowców.

Największą przyczyną tego problemu społecznego jest zbyt łatwy dostęp do alkoholu, który można dostać na każdym rogu ulicy lub stacji paliw 24h na dobę. W Polsce jest 250 tys. punktów sprzedających alkohol. Dodatkowo sprzedaży alkoholu i promocji szkodliwego modelu życia sprzyjają reklamy w telewizji. W 2016 r. w Sejmie odbywały się prace nad przekazaniem gminom możliwości ograniczenia punktów i godzin sprzedaży alkoholu, projekt zmian został jednak odrzucony.

Wielki sukces w walce z alkoholizmem odniosła Norwegia ograniczając dostęp i podnosząc ceny alkoholu. W Norwegii jest zaledwie 300 państwowych sklepów monopolowych, poza tą siecią w marketach dostępne jest tylko niskoprocentowe piwo zawierające do 4,75% alkoholu etylowego. Sklepy monopolowe są otwarte tylko w określonych godzinach i po godzinie 20 nie kupimy już nigdzie alkoholu. Cena wódki wynosi minimum 100zł, a butelki piwa ok. 30zł. W mediach prowadzone są ogólnonarodowe kampanie antyalkoholowe oraz obowiązuje całkowity zakaz reklam alkoholu.

Ustanowienie roku 2017 Rokiem troski o trzeźwość Narodu może przyczynić się do rozpoczęcia dyskusji na temat ograniczenia dostępu do alkoholu w Polsce. Na początku alkohol mógłby zostać wycofany ze stacji benzynowych, można również wprowadzić zakaz reklam.

 

źródło: sejm.gov.pl
fot. youtube.com

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany