Rząd wesprze rozwój geotermii w Polsce. Energię geotermalną pozyskuje się z odwiertów do zbiorników gorących wód geotermalnych. Źródła o niskiej temperaturze służą do ogrzewania domów i fabryk. Natomiast źródła o wysokiej temperaturze są wykorzystywane do produkcji energii elektrycznej oraz ciepła. W Polsce wody geotermalne mają temperaturę od 20 do 100 st. C i mogą służyć do celów ciepłowniczych. Geotermia to jedno z najtańszych odnawialnych źródeł energii. Na terenach zasobnych w energię wód geotermalnych leżą takie miasta jak: Warszawa, Poznań, Szczecin, Łódź, Toruń, Płock.

W Polsce występuje 8 geotermalnych zakładów ciepłowniczych. Najnowszy powstaje w Toruniu. Od 2001 r. z odwiertów i instalacji korzysta PEC Geotermia Podhalańska SA, która pokrywa 35% zapotrzebowania na ciepło w Zakopanem.

Fundacja Lux Veritatis z Torunia posiada dwa wywiercone otwory oraz koncesję na eksploatowanie energii. Pozostaje jedynie zbudowanie infrastruktury. Państwo przeznaczy 200mln zł na dotacje na geotermie w Polsce, z tych środków dofinansuje budowę infrastruktury dla nowego zakładu ciepłowniczego w Toruniu. Geotermia w Toruniu posłuży do ogrzewania Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej, świątyni oraz uzdrowiska term toruńskich. Woda z odwiertów ma być także dostarczana do zakładu ciepłowniczego firmy EDF. W przyszłości po dodatkowym ogrzaniu wody z geotermii będzie można ją wykorzystać do ogrzania zakładów przemysłowych i osiedli w Toruniu.

6 marca odbyła się w Sejmie konferencja „Geotermia impulsem rozwoju polskiej gospodarki”. Tematem konferencji było inwestowanie w odwierty i rozwój sieci ciepłowniczej. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczy 500mln zł w formie pożyczek na budowę ciepłowni geotermalnych. Nabór wniosków trwa do końca czerwca. Geotermia jest obecnie priorytetem rządu.

W trzecim kwartale 2017 r. planowane jest ogłoszenie kolejnego programu skierowanego do wytwórców odnawialnej energii. Planowany budżet nowego programu ma wynieść 150 mln euro (100 mln w formie pożyczek i 50 mln euro w formie dotacji).

W 2020r. planowane jest osiągnięcie 15% krajowej energii ze źródeł odnawialnych. W Islandii 26% krajowej energii jest pozyskiwana z geotermii.

 

źródło: radiomaryja.pl
fot. radiomaryja.pl

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany