Wyklęty opowiada o losach „Lola” żołnierza podziemia antykomunistycznego. Główna akcja filmu toczy się w latach 1945-1948. Film jest oparty na biografii legendarnego Józefa Franczaka „Lalka” najdłużej ukrywającego się żołnierza antykomunistycznego podziemia. Lalek ukrywał się prawie 20 lat.

Józef Franczak (1918-63) urodzony na Lubelszczyźnie. Pochodził z ubogiej rodziny chłopskiej, miał trzy siostry i brata. Jako ochotnik w wieku 17 lat wstąpił do Wojska Polskiego. Po ukończeniu Szkoły Podoficerskiej w Centrum Wyszkolenia Żandarmerii w Grudziądzu przydzielony został do Plutonu Żandarmerii w Równem. W 1939r. walczył na Kresach Wschodnich. Następnie dostał się do sowieckiej niewoli, zdołał jednak uciec. W 1940r. wstąpił do ZWZ, a następnie był dowódcą plutonu AK.

W 1944 został przymusowo wcielony w stopniu oficerskim do 2 Armii Wojska Polskiego. Jego jednostka stacjonowała w Kąkolewnicy, gdzie skazywano na śmierć żołnierzy AK. Z tego też powodu w styczniu 1945 zdezerterował. Wkrótce NKWD zaczęło go szukać i rozpoczął 18-letni okres ukrywania się przed władzą. W czerwcu 1946 r. „Lalek” i jego współtowarzysze zostali aresztowani przez bezpiekę. Udało im się jednak uciec z transportu do więzienia i powrócić do podlubelskich lasów.

W 1947r. Franczak dowodził patrolem w oddziale WiN kapitana „Uskoka”. Formalne rozpracowanie Franczaka rozpoczęto w 1951r. angażując około 100 osób, w tym tajnych współpracowników. Od 1953r. ukrywał się samotnie. W 1961r. rozesłano za nim list gończy. Franczak został zadenuncjowany przez Stanisława Mazura, brata stryjecznego swojej narzeczonej.

Brał udział w napadach na funkcjonariuszy UB i wykonywał wyroki śmierci na konfidentach. Ukrywał się na prowincji dzięki pomocy zwykłych ludzi, choć groziły za nią wysokie kary. Razem z Danutą Mazur miał syna Marka urodzonego w 1958r., który żyje do dzisiaj.

Zginął 21 października 1963 r. w obławie zorganizowanej przez UB i ZOMO we wsi Majdan Kozic Górnych na Lubelszczyźnie. Został pochowany bez głowy na cmentarzu w Lublinie. Dopiero w grudniu 2014r. w wyniku śledztwa IPN odnaleziono jego czaszkę w zbiorach dydaktycznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Ostateczny pogrzeb odbył się w marcu 2015r.

W 2008 r., w uznaniu zasług Józefa Franczaka w walce o niepodległą Polskę, prezydent Lech Kaczyński odznaczył go pośmiertnie Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Jak mówi reżyser „W starciu trzeciego pokolenia AK z trzecim pokoleniem UB obawiam się, że górą wciąż są ci drudzy.” Reżyser miał problem z pozyskaniem środków na produkcję przez dłuższy czas. Film jednak powstał dzięki zbiórce od osób prywatnych, głównie z darowizn. Zbiórka rozpoczęła się już w marcu 2014r.

 

źródło: polskieradio.pl
fot. pressmania.pl

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany