Na stronie internetowej najstarsipolacy.pl dostępna jest lista najdłużej żyjących Polaków. Najstarszym żyjącym mężczyzną w Polsce jest 107-letni Józef Żurek z Czarnowa. Natomiast najstarszą kobietą jest Jadwiga Szubartowicz z Lublina.

Pani Jadwiga idzie na rekord. Już za pół roku może okazać się najdłużej żyjącą Polką w historii. Pani Jadwiga przyznaje, że te ponad 100 lat bardzo szybko minęło – „Cieszę się, że dożyłam tych pięknych lat. Nie wiem jak to się stało.” A jaką ma receptę na długowieczność? – „Życie człowieka na ziemi nie jest łatwe ani lekkie. Stale i ciągle trzeba się dokształcać i doskonalić. Z pomocą Boga należy szukać piękna i dobra, a zło łamać” – radzi seniorka.

Natomiast 106-letni Stanisław Kowalski ze Świdnicy, mimo wieku nadal uprawia sport, m.in. bieganie, rzut dyskiem i pchnięcie kulą. Jak twierdzi – „Bieganie dało mi drugą młodość”.

Wśród Polskich stulatków przeważają kobiety. Najdłużej żyjącą kobietą w historii Polski była Wanda Wierzchleyska, która zmarła w wieku prawie 112 lat. Najdłużej żyjącym Polakiem był Antonii Wojciechowski, który zmarł w zeszłym roku w wieku 109 lat. Najdłużej żyjącym człowiekiem w historii była Francuzka Jeanne Calment, która przeżyła 122 lata.

 

źródło: najstarsipolacy.pl
fot. dziennikwschodni.pl

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany