W Sejmie odbywają się prace nad dwoma projektami dotyczącymi nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Pierwszy to rządowy projekt, natomiast drugi złożyli posłowie klubu Kukiz’15.

Przełomowy w kwestii problemów ze spółdzielniami wydaje się projekt klubu Kukiz’15. Nasze propozycje nie są na rękę prezesom spółdzielni mieszkaniowych, którzy od 20-30 lat nieprzerwanie zarządzają majątkiem wspólnotowym, nierzadko otaczając się w zarządach członkami rodzin i znajomymi. Chcemy przerwać te liczne patologie i mamy poparcie licznych członków spółdzielczych – stwierdza dr Jarosław Sachajko, poseł Kukiz’15.

Spółdzielnie organizują się w ogólnopolskim proteście przeciwko ustawie. Zorganizowany za spółdzielcze pieniądze protest to reakcja, która wiąże się z obawą o swoje stanowiska, daleko posuniętą transparentność zarządzania i oddanie władzy ludziom – zaznacza poseł Sachajko.

Projekt Kukiz’15 zakłada stopniową likwidację spółdzielni obligatoryjnie, gdy 20% mieszkańców wykupi mieszkania na własność. Posłowie Kukiz’15 proponują także wprowadzenie kadencyjności w organach spółdzielczych. Maksymalnie 6 lat rządziłby prezes spółdzielni.

Chcemy skruszyć ten beton. Są w Polsce spółdzielnie, gdzie prezes i jego pomocnicy rządzą nieprzerwanie nawet trzy dekady i są nie do ruszenia. Taki przepis nie tylko daje możliwość innym, często młodszym członkom spółdzielni. Ogranicza też nepotyzm w tych instytucjach – przekonuje poseł Sachajko.

Projekt zakłada także wybór zarządu i rady nadzorczej na walnym zgromadzeniu członków spółdzielni. Posłowie Kukiz’15 chcieliby również zobligować spółdzielnie mieszkaniowe do prowadzenia strony internetowej, na której członkowie spółdzielni mogliby znaleźć wszelkie dokumenty, protokoły i umowy dotyczące działań spółdzielni mieszkaniowej.

Ludzie powinni mieć łatwy dostęp do dokumentacji, która ich dotyczy. To ukróca samowolę zarządu, zwiększa kontrolę oddolną. Dzięki takiej przejrzystości zarząd będzie zmuszony odpowiadać na trudne pytania, np. dlaczego termomodernizacja budynku była tak droga – tłumaczy dr Jarosław Sachajko.

 

Źródło: money.pl
fot. plcnib.pl

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany