16 marca prezydent Donald Trump przedstawił projekt budżetu na rok budżetowy 2018 (rozpoczynający się 1 października br.). Opiewający na 1,15 biliona USD projekt zakłada m.in. wzrost o 10% wydatków na obronność oraz uwzględnia budowę muru na granicy z Meksykiem.

Projekt budżetu grozi zmniejszeniem amerykańskiej pomocy wojskowej dla zagranicy – w tym dla regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Analitycy podkreślają, że w projekcie budżetu na rok 2018, jedynie amerykańska pomoc militarna dla Izraela nie została zmniejszona. Cięcia budżetowe zakładają zdecydowane zmniejszenie funduszy na pomoc międzynarodową.

Wydatki na obronność miałyby wzrosnąć o co najmniej 10 proc. (54 mld dolarów). Jest to największy wzrost od czasów prezydenta Ronalda Regana. Trump chce szybko kierować większe środki na szkolenie żołnierzy, walkę z Państwem Islamskim, zakup nowych okrętów, myśliwców F-35, dronów i różnorodnej broni.

Jest to duża zmiana w porównaniu z poprzednią administracją, która z roku na rok ograniczała wydatki związane z obronnością.

Projekt Trumpa zakłada przeznaczenie jeszcze w tym roku budżetowym 1,4 mld dolarów na finansowanie budowy muru na granicy z Meksykiem oraz 2,6 mld dolarów w następnym roku budżetowym.

Wzrost wydatków o 6,8 proc. (2,8 mld dolarów) przewidziano w projekcie dla resortu bezpieczeństwa narodowego. Ma to pomóc m.in. w deportowaniu nielegalnych imigrantów. Wzrost o 5,9 proc., czyli dodatkowo 4,4 mld dolarów, projekt przewiduje dla resortu ds. weteranów.

 

źródło: rp.pl
fot. money.pl

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany