Jak napisano w komunikacie po dzisiejszym posiedzeniu rządu, “Rada Ministrów rekomenduje prowadzenie dalszych prac nad obywatelskim projektem ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, przy uwzględnieniu i wnikliwym rozważeniu wszystkich uwag zawartych w stanowisku rządu oraz wyrażanych przez środowiska i podmioty zainteresowane projektem ustawy”.

Rząd opowiada się za całkowitym zakazem handlu we wszystkie niedziele w roku. Jest natomiast przeciwko karaniu więzieniem za otwieranie sklepów pomimo zakazu.

22 września projekt ustawy o zakazie handlu w niedziele złożył w Sejmie NSZZ Solidarność. Pod projektem zostało zebranych 100tys. podpisów, zbiórka trwała 3 miesiące. W zgłoszonym przez związkowców projekcie otwieranie sklepów ma być możliwe tylko w 7 niedziel w roku – niedziele przed Świętami Bożego Narodzenia, Wielkanocnymi oraz po jednej w styczniu, czerwcu, lipcu i sierpniu.

Wyłączone z zakazu miałyby być stacje benzynowe, apteki, kwiaciarnie, piekarnie, sklepy związane z obsługą turystów oraz te usytuowane na dworcach i lotniskach. Spod zakazu wyłączone byłyby również szpitale i hotele. Odstępstwo dotyczyłoby też sklepów, gdzie handel prowadzi wyłącznie przedsiębiorca prowadzący indywidualną działalność gospodarczą (z wyłączeniem franczyzobiorców i ajentów). Zakaz miałby też nie obowiązywać platform ani portali internetowych sprzedających towary, które nie powstały w wyniku działalności produkcyjnej.

Odstępstwo od zakazu dotyczyłoby stacji benzynowych nieprzekraczających powierzchni 150 m kw., to zapobiegłoby powstawaniu marketów na stacjach benzynowych.

Pora skończyć z tą nową świecką tradycją, że w niedziele rodziny chodzą do supermarketu – mówił Piotr Duda, przewodniczący Solidarności podczas prezentacji projektu, która miała miejsce 28 kwietnia w Centrum Dialogu Społecznego „Dialog” w Warszawie. – Polacy powinni w tym czasie spędzać czas ze swoimi rodzinami, chodzić do teatru czy do kina.

Jak czytamy w projekcie, nieprzestrzeganie zakazu handlu oraz wykonywania innych czynności sprzedażowych w niedziele, wigilię Bożego Narodzenia i Wielką Sobotę “podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch”.

Całkowity zakaz handlu w niedziele obowiązuje w Niemczech, Austrii, Szwajcarii i Norwegii. Wprowadzenie zakazu handlu w niedzielę było jedną z obietnic wyborczych PiS. Rząd nie zgadza się na to aby karać osoby łamiące zakaz handlu w niedzielę.

Sejmowa komisja do spraw petycji nie uwzględniła wniosku o zaprzestanie prac nad obywatelskim projektem ustawy ograniczającej pracę w handlu w niedzielę. Podpisaną przez 75 tys. osób petycję przesłało do Sejmu stowarzyszenie Polska Rada Centrów Handlowych.

 

źródło: wpolityce.pl
fot. wpolityce.pl

 

2 komentarze

  1. rocker

    panie duda, a panu to ciagle malo. co lubimy wystepowac w telewizji i sie prezentowac przed fotografami?

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany