„Z radością i satysfakcją witamy na polskiej ziemi reprezentantów Komitetu Żydów Amerykańskich (AJC)” – napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników gali z okazji otwarcia w Warszawie biura AJC – organizacji broniącej od 1906 roku praw Żydów poza USA. Placówka organizacji będzie znajdować się w Warszawie.

„Cieszę się, że wybrali państwo stolicę Polski na miejsce, z którego aktywność AJC będzie promieniować na cały nasz region” – napisał prezydent. Zaznaczył, że otwarcie biura AJC w Warszawie jest „głęboko symboliczne”, ponieważ „uroczystość zbiega się w czasie z początkiem obecności sił NATO w naszym kraju”.

Polska została wybrana ze względu na rozwinięte życie społeczności żydowskiej, która jest częścią Polski. Większość amerykańskich Żydów ma korzenie w Polsce.

American Jewish Committee to jedna z najstarszych na świecie żydowskich organizacji lobbingowych. Powstała w 1906 roku na wieść o pogromach Żydów w Rosji. Swoją główną siedzibę ma w Nowym Jorku.

Żydzi chcą także intensywniej promować Izrael w Polsce. Chcą pokazywać wizerunek Izraela jako młodego, dynamicznego i zróżnicowanego społeczeństwa, które nie będzie kojarzyć się wyłącznie z Holokaustem i konfliktami zbrojnymi. Organizacja będzie działać głównie z dyplomatami i organizować konferencje.

 

źródło: money.pl/www.pch24.pl
fot. wp.pl

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany