To już jedenasta inicjatywa deregulacyjna akcji #PoniedziałekWolności. Klub Kukiz’15 w każdy poniedziałek składa gotowy projekt konkretnych zmian deregulacyjnych, które mają likwidować zbędną biurokrację i uprościć życie obywatelom. Dzisiaj posłowie Kukiz’15 złożyli w Sejmie projekt dotyczący możliwości czasowego wyrejestrowania pojazdów i motocykli.

„Absurdem jest, że osoba, która przez dłuższy czas nie korzysta ze swojego samochodu, musi za ten okres płacić ubezpieczenie OC. Nasz projekt ustawy nowelizującej prawo o ruchu drogowym zrównuje uprawnienia właścicieli wszystkich pojazdów w tym zakresie. Proponujemy, że czas na jaki pojazd ma zostać wycofany będzie określany przez właściciela pojazdu.

Obecnie czasowe wycofanie pojazdu z ruchu dotyczy wyłącznie samochodów ciężarowych i przyczep o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 tony, ciągników samochodowych, pojazdów specjalnych i autobusów. Możliwości takiej nie mają natomiast właściciele pojazdów, których masa całkowita nie przekracza 3,5 tony, a zatem właściciele samochodów osobowych i motocykli.

Naszym zdaniem, pominięcie pojazdów o masie nieprzekraczającej 3,5 tony w katalogu pojazdów, które mogą podlegać czasowemu wycofaniu z ruchu nie znajduje logicznego wytłumaczenia. Nie ma powodów, dla których właściciele pojazdów będących w procesie rekonstrukcji, długotrwałej renowacji, czy zwyczajnie nieużywanych mają ponosić koszty składek za polisy OC, które nie są wykorzystywane.

Brak możliwości czasowego wycofania z ruchu każdego zarejestrowanego pojazdu uderza m.in. w:
– osoby, które wyjechały na dłużej za granicę i nie korzystają z pojazdu,
– miłośników zabytkowych aut,
– właściciel motocykli, które są często używane sezonowo,
– właścicieli samochodów sezonowych, jak kampery czy kabriolety,
– kierowców poszkodowanych w wypadkach drogowych, gdyż nawet auto, które jest całkowicie niesprawne wymaga pełnego ubezpieczenia OC.

Postulowana zmiana umożliwi właścicielom pojazdów skorzystanie ze specjalnych warunków polis ubezpieczeniowych. Osobom, które czasowo wycofały pojazd z ruchu przysługuje bowiem obniżenie wysokości składki z tytułu ubezpieczenia OC w wysokości nie mniejszej niż 95% za okres, gdy pojazd jest wycofany z ruchu.

Jest to o tyle istotne, że składki z tytułu ubezpieczenia OC uległy ostatnio znacznemu podwyższeniu, co dotknęło wielu kierowców, także tych, którzy mogliby wycofać swój pojazd z ruchu.”

Dzisiejsza inicjatywa to już jedenasta odsłona akcji #PoniedziałekWolności, polegającej na cotygodniowym przedstawianiu inicjatyw, które mają poszerzyć sferę wolności Obywateli lub ograniczać biurokrację. Poprzednie projekty to: likwidacja gabinetów politycznych w samorządach oraz likwidacja Polskiej Organizacji Turystycznej, wprowadzenie najprostszej deklaracji VAT w Europie oraz tzw. dnia podatkowego, obniżenie podatku VAT na e-booki, e-prasę i ubranka dziecięce, a także zniesienie akcyzy na samochody osobowe i wprowadzenie obowiązku publikowania rejestru umów w BIP-ach przez jednostki państwowe.

 

źródło: stanislawtyszka.pl
fot. stanislawtyszka.pl

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany