To kolejny afrykański rynek podbity przez Polaków. Ursus pozyskał rekordowy 100 mln $ kontrakt na dostawę 2700 ciągników oraz 2500 innych maszyn rolniczych do Zambii. W ramach kontraktu powstanie zakład produkcyjny w Lusace oraz 10 centrów serwisowych w różnych prowincjach kraju. Kredyt eksportowy w całości finansuje Bank Gospodarstwa Krajowego. BGK finansował też sukcesy Ursusa w Etiopii oraz Tanzanii.

To największa umowa w historii Ursusa. Jak mówi Karol Zarajczyk, prezes Ursusa „Dostawy ciągników rozpoczną się natychmiast po otrzymaniu 40% zaliczki. Cały sprzęt ma trafić w rok od pierwszego przelewu. Fabryka w Lusace może być miejscem skąd będziemy eksportować nasze traktory do innych krajów.”

Pierwszy kontrakt w Afryce został podpisany z Etiopią w 2013r, opiewał na 90 mln $ i obejmował dostarczenie 3000 traktorów. Kolejnym rynkiem zbytu została w 2015r. Tanzania, kontrakt opiewał na 55 mln $ i obejmował dostarczenie 2400 maszyn.

Jak dodaje Karol Zarajczyk „Zamiast kłócić się w Brukseli o imigrantów, lepiej stworzyć im miejsca pracy w ich krajach. To dużo rozsądniejsze rozwiązanie. Nie trzeba budować murów jak Orban na Węgrzech, lepiej kreować miejsca pracy w Afryce.”

W połowie marca tego roku podpisano kolejne umowy. Ze spółką z Namibii Dobre Holding nawiązano współpracę, która ma zaowocować sprzedażą do tego kraju ciągników, ale także autobusów i pojazdów specjalnych. Z kolei z algierską firmą Karmag Industrii Polacy mają stworzyć spółkę joint venture, która zajmie się montażem, sprzedażą i serwisem ciągników i innych maszyn rolniczych na rynkach afrykańskich. Poza tym nasze traktory eksportowane są też do Iranu.

Już niebawem łączna sprzedaż Ursusa może sięgnąć 1 mld zł.

 

źródło: money.pl
fot. youtube.com

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany