Związkowcy „Sierpnia 80” sugerują, że działające w Polsce huty powinny zostać zrepolonizowane. Zwrócili się do ministra Ziobry o prześwietlenie prywatyzacji, w wyniku której polskie zakłady trafiły do koncernu Arcelor Mittal.

Gdy wydawało się, że porozumienie jest możliwe, we wtorek związkowcy zerwali rozmowy. A związek Sierpień 80 domaga się kontroli prywatyzacji zakładów Mittala przez prokuratora generalnego i coraz głośniej mówi o konieczności repolonizacji hinduskich aktywów w Polsce.

„Koncern swoim postępowaniem łamie swobody związkowe, wprowadzając różnego rodzaju nakazy i zakazy” – czytamy w stanowisku związku przesłanym mediom. I jeszcze: “dobitnie pokazuje to jak wielki ponadnarodowy kapitał kolonizuje gałęzie gospodarki państwa, uznając jego obywateli za pozbawionych wszelkich praw niewolników”.

“Być może należy się zastanowić nad nacjonalizacją i repolonizacją zakładów przejętych przez ArcelorMittal Poland. Jak widać w przypadku deptania praw i godności polskich obywateli przez ArcelorMittal, obecny stan rzeczy nie może mieć dalszego miejsca” – zastanawiają się związkowcy.

W całym sporze warto pamiętać o tym, że propozycje koncernu nie są dalekie od tego, czego oczekują związkowcy. Pracodawca proponuje średnio 117 zł podwyżki i jest gotów wypłacić po 1,3 tys. zł nagrody rocznej. Związki chcą 130 zł podwyżki na pracownika i 1,5 tys. zł nagrody rocznej. Domagają się też średnio 20 zł na pracownika na przeszeregowania indywidualne.

Negocjacje toczą się od miesięcy. Związkowcy zaczynali od 300 zł brutto podwyżki dla każdego pracownika oraz nagrody za ubiegły rok w wysokości 2,5 tys. zł brutto.

ArcelorMittal Poland ma kłopoty nie tylko w negocjacjach z załogą. Nowe, przygotowywane właśnie unijne prawo ograniczające prawa do emisji dwutlenku węgla uderzy w hutnictwo. Ceny uprawnień będą wyższe, darmowych będzie mniej niż dotychczas – w związku z tym ArcelorMittal Poland rozważa nawet wygaszenie jednego z dwóch wielkich pieców w dawnej Hucie Katowice w Dąbrowie Górniczej (by dalej działać, musi przejść remont, ale spółka na razie nie ryzykuje inwestycji wartej kilkaset milionów). Taka decyzja będzie oznaczała zwolnienia w całym koncernie.

ArcelorMittal Poland to część hinduskiego potentata, największego producenta stali na świecie. Jego prezes i największy akcjonariusz Lakshmi Mittal należy do najbogatszych ludzi globu. Cały koncern zatrudnia niemal ćwierć miliona ludzi w kilkudziesięciu krajach świata. Jego polska część skupia 70 proc. potencjału produkcyjnego polskiego przemysłu hutniczego. Zatrudnia 11 tysięcy osób.

 

źródło: money.pl
fot. gazetaprawna.pl

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany