Założyciel think-tanku Geopolitical Futures i szef Stratforu, profesor George Friedman uważa, że u naszych zachodnich sąsiadów zbliża się potężny kryzys bankowy.

Jak twierdzi prof. George Friedman Niemcy nie będą w stanie utrzymać upadającego Deutsche Banku i ich gospodarka zacznie się dramatycznie kurczyć. Ocenił, ze Niemcy znajdują się na krawędzi upadku. Dodał także, że słabnie też Rosja. W jego opinii obecne problemy tego kraju są nie do rozwiązania, co wywołuje dalsze osłabienie. Fakty są takie, że Rosja nie może utrzymać swojego modelu gospodarki i jest całkowicie uzależniona od sprzedaży ropy, której ceny nie kontroluje – ocenił ekonomista. Szef Stratforu wygłosił również opinię, że czas rosyjskiej agresji dobiega końca.

Deutsche Bank jest w stanie kryzysu i jego upadek może sygnalizować początek zupełnie nowych problemów gospodarczych dla Niemiec, UE, a nawet całego globalnego systemu finansowego – twierdzi  ekspert Centrum Europejskich Badań Gospodarczych Michael Schroeder. Zasugerował, że brak uregulowania trudnej sytuacji największego banku w Niemczech spowoduje turbulencje globalne. Minister gospodarki w rządzie Angeli Merkel, Sigmar Gabriel zasugerował, że obecne kłopoty Deutsche Banku wynikają ze złego zarządzania.

Główną przyczyną upadku największego banku w Niemczech są instrumenty pochodne, w których bank posiada 52 mld $. Deutsche Bank został ostatnio ukarany przez Departament Sprawiedliwości USA grzywną w wysokości 14 mld dol. za sprzedaż toksycznych instrumentów finansowych, które wywołały krach w 2008 r. Międzynarodowy Fundusz Walutowy określił DB najniebezpieczniejszym bankiem na świecie. Ze względu na jego silne umocowanie w globalnym systemie finansowym, ewentualne problemy finansowe będą miały reperkusje globalne.

Na początku października 2016r. portal polmedia podał, że Niemcy rozpoczęły druk nowych niemieckich marek, ponieważ ewentualny upadek Deutsche Banku pociągnie za sobą całą unię walutową. Pogorszenie sytuacji Deutsche Banku rozpoczęło się już kilka lat temu. Zaczęło się od kary w wysokości 725 mln euro, jaką bank musiał zapłacić za manipulowanie stopą LIBOR. W 2014 roku kłopoty banku były już na tyle duże, że organy nadzoru zmusiły go do zwiększenia kapitału o 1,5 mld euro. Żeby pozyskać ten kapitał, bank sprzedał warte 8 mld euro aktywa z 30% zniżką.

W marcu 2015 Deutsche Bank nie przeszedł testów warunków skrajnych – przeszła je nawet belgijska DEXIA, która po paru dniach ogłosiła bankructwo. W kwietniu po raz kolejny przyłapano DB na manipulacji stopą LIBOR, co zaowocowało karą w wysokości 2,5 mld euro. Następnym ciosem było wstrzymanie spłaty kredytu do MFW przez Grecję. Wkrótce agencja ratingowa S&P obniża rating Deutsche Banku do BBB+ – zaledwie trzy oczka wyżej od ratingu „śmieciowego”, a zarazem niżej niż plasował się Lehman Brothers w momencie bankructwa.

Listopad 2015r. przyniósł kolejną karę – tym razem ze strony USA. 275 mln $ musiał zapłacić amerykański oddział DB za dokonywanie transakcji z państwami objętymi sankcjami. Styczeń 2016 roku to 6,8 mld $ straty dla Deutsche Banku, co prawdopodobnie jest najgorszym wynikiem w historii bankowości. Wkrótce ujawniono także, że bank posiada 52 mld $ w derywatach.

 

źródło: kresy.pl, pch24.pl
fot. tlustekoty.pl

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany