PARP dofinansowało projekty w ramach programu „Platformy startowe dla nowych pomysłów” dla Polski Wschodniej. Wcześniejsze Działanie 8.1 wsparcia przedsiębiorstw elektronicznych również okazało się klapą. Kiedy w końcu rząd zrozumie, że nie można sztucznie ingerować w rynek dotacjami? Dotacje są szkodliwe i zaburzają działanie rynku, wiele projektów nie jest w stanie przetrwać nawet roku od rozpoczęcia działalności.

W ramach „Platform startowych dla nowych pomysłów” do realizujących program akceleratorów wpłynęło łącznie około 2000 biznesplanów, z których ostatecznie wybrano 210 projektów. Zgrzyt nastąpił jednak już na samym początku. Wystarczy bliżej się przyjrzeć projektom, które dostały dofinansowanie. W najnowszym rozdaniu agencja PARP zmarnowała pieniądze podatników na platformę dla turystów z literackim zacięciem i słowiański odpowiednik Pokemon GO, gdzie japońskie stworki zastąpią w nim postacie z mitologii słowiańskiej.

Również przykładów polskich start-upów, które wzięły setki tysięcy złotych w ramach Działania 8.1, a następnie zniknęły z horyzontu można by wymienić wiele, ograniczmy się zatem do dwóch przykładów. Prawie 700 tys. złotych dostał start-up kupmy.to. Pieniądze zostały przyznane w 2008 roku. Po 9 latach wchodzimy na główną witrynę. Wita nas na niej jaskrawoczerwone tło z wielką nazwą portalu i buńczuczną adnotacją: „Całkowicie nowe narzędzie, mające na celu zrewolucjonizowanie zakupów detalicznych”. I tyle. O 600 tys. wzbogacił się natomiast serwis budowa24.pl. „Internetowa platforma komunikacji dla podmiotów rynku budowlanego” zamknęła się, zanim zdążyła się na dobre rozkręcić. Dzisiaj domena jest do kupienia od ręki za 9 tys. złotych.

800 tys. złotych na jeden projekt, który jest dopiero na etapie pomysłu to bardzo duża kwota. Nikt nie jest w stanie apriorycznie stwierdzić czy dany pomysł stanie się dobrze działającym biznesem. Zazwyczaj można go jednak podzielić na etapy i dofinansować każdy z nich mniejszymi kwotami – zauważa Andrzej Kuśmierz, lider Warszawskiego Akceleratora Technologicznego.

 

źródło: innpoland.pl
fot. funduszeeuropejskie.gov.pl

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany