Dla Polski zniesienie wiz oznacza napływ jeszcze większej ilości Ukraińców, których już jest w naszym kraju około 2mln. Dodatkowo ma przyjechać więcej biednych mieszkańców Ukrainy, których wcześniej nie było stać na przybycie. Nie będą oni w żaden sposób selekcjonowani. Eksperci przyznają, że zniesienie unijnych wiz dla Ukraińców może sprawić również, że część z nich, pracujących w Polsce, wybierze pracę na Zachodzie.

Emigrację stałą lub zarobkową rozważają przede wszystkim młodzi Ukraińcy z zachodniej części kraju. Blisko 2/3 młodych i niemal połowa osób w średnim wieku woli pracować za granicą. Ukraińskie media wskazują, że Ukraińcy masowo opuszczają swój kraj, utraciwszy wiarę w zmianę na lepsze. Ich zdaniem, tendencja ta będzie z czasem narastać.

Niedawno dyrektorzy fabryki Kirchhoff z Mielca zagrozili zatrudnieniem na miejsce polskich pracowników imigrantów z Ukrainy. Konflikt z pracodawcą spowodował strajk pracowników ze względu na złe warunki pracy. Pracownicy domagali się podwyżek płacy za pracę w weekendy o 100% zamiast dni wolnych w ciągu tygodnia oraz podwyższenia stawek godzinowych w przedsiębiorstwie. Dyrektorzy fabryki zagrozili protestującym, że jeśli w sobotę lub niedzielę nie przyjdą do pracy, zostaną dyscyplinarnie zwolnieni, zaś na ich miejsce zatrudnieni zostaną pracownicy z Ukrainy czekający na ich miejsca pracy. Kirchhoff to niemiecka fabryka produkująca nadwozia i podwozia do samochodów.

Takich sytuacji może być znacznie więcej. Ukraińcy podejmują pracę praktycznie we wszystkich branżach, nawet w bankach czy urzędach. Według ostatniego raportu NBP napływ 2mln Ukraińców spowodował zamrożenie płac w Polsce. Przyjazd Ukraińców pogłębia także emigrację młodych Polaków na zachód.

 

źródło: kresy.pl
fot. parlamentarny.pl

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany