22 kwietnia odbyła się dyskusja w programie „Studio Polska” na temat bezpieczeństwa prowadzenia biznesu w Polsce. Temat programu brzmiał: Czy w Polsce można uczciwie i bezpiecznie prowadzić działalność gospodarczą?

Na początku programu zostały przedstawione przypadki niszczenia polskich firm przez urzędników na przykładzie Pani Elżbiety Wiśniewskiej oraz Pana Michała Otręby ze stowarzyszenia „Niepokonani 2012”.

Pani Elżbieta Wiśniewska prowadziła firmę zatrudniając 100 osób, po kontroli Urzędu Kontroli Skarbowej w sprawie podatku VAT i akcyzy 16 października 2006 r. Pani Elżbieta została bez zapowiedzi aresztowana przez ABW. Wróciła do osamotnionych córek dopiero po 4 miesiącach, w tym czasie zaistniało zagrożenie umieszczenia jednej z córek w domu dziecka. Zarzuty z pomówienia byłego pracownika, który następnie prowadził konkurencyjną firmę, dotyczyły polecenia korumpowania celników. UKS w opublikowanym wyniku kontroli podważył całą sprzedaż za okres 3 lat i naliczył milionowe zaległości podatku VAT i akcyzy. Firmie cofnięto zgodę na prowadzenie działalności. Obecnie w wyniku postępowania przeciwko inspektorowi UKS uchylono decyzję dotyczącą podatku VAT. Pani Elżbieta już od 11 lat toczy walkę o uchylenie tytułów wykonawczych.

Natomiast Pan Michał Otręba próbuje od 10 lat otworzyć przedszkole. Niestety sąsiedzi skutecznie sprowokowali aparat państwowy do zablokowania działalności. Doszło do tego, że wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski wystosował wniosek o stwierdzenie nieważności pozwolenia na użytkowanie. Panu Michałowi udało się jednak wygrać i uzyskał kilkaset tysięcy odszkodowania i kilkaset tysięcy odsetek. Za odzyskane pieniądze udało się postawić kolejną placówkę. W Wyniku błędnej decyzji wojewody zostało wypłacone odszkodowanie, natomiast wojewoda nie poniósł żadnych konsekwencji, nie ma żadnej odpowiedzialności urzędniczej w tym zakresie. Jak stwierdził Pan Michał Otręba prowadzenie działalności w sytuacji całego gąszczu przepisów i nieuczciwych urzędników jest możliwe, natomiast trzeba posiadać twardy kręgosłup. W sprawie Pana Michała wystawiono 36 wyroków Naczelnego Sądu Administracyjnego i Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, jego zdaniem w normalnym państwie wyrok powinien być jeden, a w obecnej sytuacji Pan Michał ma jeszcze przed sobą 6 postępowań.

Poseł PiS Waldemar Buda stwierdził, że powołanie 1 marca Krajowej Administracji Skarbowej, w której wyniku została przeorganizowana cała służba skarbowa, powinno zmniejszyć skalę patologii.

Poseł Kukiz’15 Jerzy Kozłowski stwierdził, że w Polsce mamy nieodpowiedzialność urzędniczą, nad regulację prawa oraz strasznie skomplikowany system podatkowy, a parlament ustanawia złe prawo.

Obecnie posiadamy już odpowiednie ustawy o odpowiedzialności urzędniczej czy wydawaniu decyzji na korzyść podatników. Problem jest milionowa armia urzędników, którzy tworzą procedury i mechanizmy wyłącznie w swoim interesie, a nie obywateli. Walkę z lobby urzędniczym należy jednak podjąć na samej górze. Wygrana w wyborach ruchu Kukiz’15 spowoduje pierwsze zmniejszenie liczy urzędników od lat. Jak do tej pory zarówno PO jak i PiS skutecznie zwiększało liczbę urzędników, a patologie w stosunku do prowadzących działalność gospodarczą narastały. W Polsce w zupełności wystarczy 80tys. urzędników, do niczego nie potrzebna jest armia 1mln urzędników.

W programie był obecny także Pan Grzegorz Blak ze stowarzyszenia walczących z ZUS. Wskazał on na problem drobnych przedsiębiorców, dla których ryczałtowy ZUS w wysokości 1172zł jest zabójczy. Jednocześnie procesy z przedsiębiorcami dotyczące nieuregulowanych składek ZUS nie ulegają przedawnieniu, a ZUS potrafi zwrócić się o zaległe składki nawet po 10 latach. Przedsiębiorcy uciekają z Polski właśnie z powodu wysokiego ZUS do Wielkiej Brytanii czy Czech, gdzie składki są dużo niższe.

W programie został poruszony także problem nieuczciwych kontrahentów. Pan Tomasz Zmysłowski przedstawiciel osób poszkodowanych przez Mount Blanc, został oszukany na umowie franczyzowej. Firma Mount Blanc posiadająca sieć pijalni czekolady zwabiała franczyzobiorców, których następnie w wyniku odpowiednio sformułowanej umowy franczyzowej okradała z dorobku życia. 20 osób zostało poszkodowanych, a ich kawiarnie upadły.

Kolejną osobą poszkodowaną przez nieuczciwych kontrahentów jest Pani Zofia Siekiera, która została oszukana w 2013r. przez spółkę Port-Handel z Olsztyna, która zajmowała się handlem trzodą chlewną. Pani Zofia nie otrzymała 218tys. zł za sprzedane tuczniki. Prokuratura w tej sprawie umorzyła śledztwo. Straty każdego z rolników idą w setki tysięcy złotych.

 

źródło: tvp info
fot. tvp.info

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany